- Co chceme vyrábět?
- Jiné požadavky budou kladeny na soustruh pro výrobu per, malých ozdob nebo úchytek než na soustruh pro výrobu dřevěných mís nebo baseballových holí.
- Jak velký máme prostor v dílně?
- Soustruh se nám v prvé řadě musí vejít na pracoviště, ale je potřeba také počítat s prostorem pro pohyb, manipulaci a uložení nástrojů.
- Jak velký máme rozpočet?
- Je dobré si uvědomit, že pořízením soustruhu investice do soustružení nekončí. Pro plné využití potenciálu soustruhu je potřeba počítat s výdaji na pořízení řezných nástrojů, zařízení na jejich ostření, upínací prvky, zařízení na broušení a povrchovou úpravu výrobků, volitelné příslušenství atd. Kvalitní soustruh Vám může vydržet na celý život nebo ho v případě potřeby snadno prodáte.
Vřeteník společně s motorem tvoří "srdce" soustruhu. Preciznost provedení a způsob uložení vřetene v ložiscích definuje jeho životnost, přesnost práce a do značné míry i možnosti použití soustruhu.
Dnes častým a oblíbeným provedením je otočný a posuvný vřeteník. Otáčení se potom může dít různými mechanismy, které předurčují jeho využití. Vhodná je možnost polohování i v jiných úhlech než jen o 90°.
Ukončení vřetene (vnější závit a vnitřní kužel) zprostředkovávají použití dalšího vybavení, jako jsou unašeč, hrot (pevný, otočný), narážecí pouzdro, lícní deska, sklíčidlo a další. Více o výběru vhodného ukončení se dozvíte dále v článku.
U soustruhů na ruční soustružení se běžně používají motory od 0,35 do 1,5 kW (výjimečně až 2,5 kW). V našich podmínkách je stále ještě možné občas vybírat mezi motory na 230 V a 400 V. Přenos síly z motoru na vřeteno je zpravidla řešen řemenicí za pomocí klínového řemenu.
Regulace otáček se dříve řešila pomocí vícestupňových řemenic (počet řemenic = počet převodů) nebo mechanickým variátorem. Dnes je již poměrně běžná elektronická regulace otáček, která umožňuje plynulou změnu otáček v celém rozsahu. Více o výběru vhodného ukončení se dozvíte dále v článku.
Lože je "páteří" soustruhu. Významně se podílí na tuhosti celého soustruhu a kvalita jeho provedení je klíčová pro přesnost obrábění a lehkost posuvu a aretaci příslušenství na loži.
U kvalitních soustruhů je lože vyrobeno z litinového odlitku, který je přesně ofrézován do roviny. Jeho tuhost je potom dána samotnou konstrukcí a množstvím použitého materiálu.
Koník slouží k sevření obrobku (podepření jeho volného konce) při podélném soustružení mezi hroty. Při volném soustružení nám může posloužit (za použití vrtáku) k navrtávání otvorů.
Některá přídavná zařízení (např. miskovač / bowl saver) využívají koník jako středicí prvek.
Pinola bývá vybavena Morseho kuželem (zkratka MK nebo MT) různých velikostí. Více o výběru vhodného ukončení se dozvíte dále v článku. Při využití koníku k vrtání, se hodí větší zdvih pinoly (míra vysunutí). Někdy bývá pinola také vybavena měřítkem pro možnost měření míry vysunutí pinoly. Výjimečně je koník vybaven pákou, namísto ručního kola pinoly. Páka usnadňuje práci především při navrtávání.
U koníku oceníme zejména tuhost a snadnost manipulace (posuv a aretace).
Opěrka nástroje nám umožňuje vedení struhu a zaručuje "cit při obrábění". Její materiál, konstrukce a tvar ovlivňují její životnost a bezpečnost práce. Opěrka by měla být výškově stavitelná pomocí výsuvu trnu v držáku opěrky cca od -2cm do + 6cm od osy soustružení.
Opěrka může mít různé rozměry i tvar. Např. Tvar "S" se hodí pro soustružení mís a jiných oblých tvarů. Základní opěrka je rovná.
Jako podstava u malých (stolních soustruhů) dobře poslouží tužší pracovní stůl nebo podnož vyrobená z dřevěných hranolů. U velkých soustruhů je podstava tvořena litinovými nohami.
Lehké malé soustruhy je možné zatížit pomocí dodatečného závaží položeného na podnož. Soustruh by měl být k podstavě připevněn napevno šrouby nebo alespoň dostatečně tuhou svěrkou.
Níže Vás seznámíme se základními parametry soustruhu na dřevo, které byste měli znát a zvažovat při výběru Vašeho budoucího soustruhu, aby následně naplnil Vaše očekávání.
a) Točná délka – tato hodnota udává maximální délku obrobku, který soustruh umožňuje upnout mezi hroty. Některé soustruhy umožňují točnou délku zvýšit pomocí prodloužení lože (volitelné příslušenství – nebývá běžně součástí balení soustruhu). Pokud soustruh umožňuje instalaci prodloužení, najdete u tohoto parametru 2 hodnoty (např. 700 mm, 1160 mm).
b) Točný průměr – tato hodnota udává maximální průměr obrobku, který je možné u soustruhu upnout. Jedná se o dvojnásobek vzdálenosti osy vřetena nad ložem. Některé soustruhy (s otočným vřeteníkem) umožňují soustružit mimo lože a tímto navýšit točný průměr (takový soustruh je potřeba doplnit o odpovídající volitelné příslušenství).
c) Výkon motoru – tato hodnota udává maximální výkon, který elektromotor může bezpečně poskytovat dlouhodobě za standardních provozních podmínek. Někteří výrobci/prodejci soustruhů namísto hodnoty výkonu schválně udávají hodnotu příkonu motoru, což je hodnota udávající skutečně spotřebovaný výkon z elektrické sítě (je vždy vyšší než výkon a nevypovídá nic o účinnosti motoru nebo jeho skutečném maximálním výkonu). Pokud narazíte u tohoto parametru na 2 hodnoty, měla by Vás vždy zajímat ta nižší (např. označení 370/500 W značí maximální výkon 370 W při spotřebovaném výkonu 500 W z elektrické sítě).
d) Závit vřetena – tato hodnota specifikuje typ závitu na vřetenu, který je pro nás důležitý pro výběr dalšího příslušenství (např. 4čelisťových sklíčidel). Dnes nejběžněji používaný typ závitu je M33x3,5 mm ISO800 (někdy také označovaný zjednodušeně jako DIN800). Někteří výrobci soustruhů používají nestandardní typy závitů nejspíš z důvodu následného prodeje svého vlastního příslušenství. V některých zemích se používají závity palcové a většina starších strojů mívá různé závity (např. M42, M39 a další). Velké soustruhy mohou mít větší závit – např. M45.
d) Ukončení vřetena a pinoly – dnes bývají vřetena a pinoly ukončeny prakticky výhradně vnitřním Morse kuželem (zkratka MK nebo MT). Morse kužel může mít různou velikost a podle toho je označován – MK0, MK1, MK2 atd. Na soustruzích bývá nejčastěji kužel MK2, u větších soustruhů potom MK3. Zpravidla bývají vřeteno i pinola ukončeny kuželem stejné velikosti.
e) Otáčky vřetena – tato hodnota udává rozsah pracovních otáček, které je možné pomocí regulace u soustruhu nastavit. Nejlevnější možnost nastavení otáček je skokově pomocí vícestupňové řemenice (běžně 3 až 5). U moderních strojů se dnes běžně používá plynulá regulace otáček v celém pracovním rozsahu mechanickým zařízením (variátorem) nebo elektronicky (potenciometr, PWM nebo frekvenční měnič).
Dalšími užitečnými parametry pro výběr jsou hmotnost a celkové rozměry soustruhu, které mohou vypovídat o celkové stabilitě soustruhu a tuhosti jeho konstrukce a v neposlední řadě nám umožňují rozhodnout, zda-li se nám soustruh vejde do dílny, jak velký pracovní prostor pro něj připravit a jakým způsobem ho na pracovní místo dopravíme.
- Otočný vřeteník – velmi užitečná vlastnost, která Vám umožní si snadno a rychle natočit vřeteník do vhodné pracovní polohy nebo Vám umožní soustružit obrobek většího průměru než nad ložem.
- Dostupnost příslušenství – ne každý soustruh nabízí stejně širokou škálu volitelného vybavení.
- Vrtání vřetena – průchozí otvor vřetenem, případně koníkem.
- Výška vřetena nad základnou (od země) – umožňuje zhodnotit vhodnou pracovní výšku pro naši postavu.
- Zdvih pinoly – délka o kterou se pinola koníku nechá vysunout (- např. při vrtání pomocí koníku a sklíčidla s vrtákem v pinole).
- Polohování vřetena – osazení děličkou a aretací.